“I bid you stand, Men of the West!”
2 септември. На този ден през 1973 г. умира Толкин. Случайно или не, но на тази дата в настоящата 2022 “Амазон” пусна първите два епизода на новия си сериал “Властелинът на пръстените: пръстените на Силата”. Самият Толкин не е бил суеверен, но си е давал сметка кога даден жест е неудачно подбран. Е, неудачна е не само датата на излизане, но и цялата история около появата на новия сериал.
Да започнем още от дългото, тромаво заглавие.
“Властелинът на пръстените” е име на конкретен роман и неговите адаптации. В този роман един дребен момък, хобит, се опитва да унищожи един опасен вълшебен пръстен. Други герои наоколо се сражават и пътуват, но основната линия на сюжета проследява този персонаж на име Фродо. Да се лепне това заглавие на какъвто и да е друг сюжет – това вече е фалшификация, подмяна само по себе си. “Пръстените на Силата” проследява събития в същия фантастичен свят, измислен от Толкин, но развиващи се има-няма четири хиляди години преди сюжета на “Властелина”. Лепването на превърналото се в търговска марка заглавие “Властелинът на…” върху новия сериал е като да заявим, че “Моята голяма, луда гръцка сватба” е продължение на “Илиада”, защото и двете произведения засягат гръцки теми. “Пръстените на силата” щеше да си е напълно достатъчно. И отдолу: “Доста свободно вдъхновени от творчеството на Толкин”.
Второ – отношението към източниците.
Оригиналните Толкинови чернови за периода, разказван в сериала, могат да се намерят в публикуваната през 1983 г. книга “Недовършени предания”. По-малко материал има в края на “Силмарилион” (1977) и в приложенията към “Властелина” (1955). Това са лесно проследими факти, които можеха да бъдат споменати в някое от многобройните интервюта на създателите на шоуто. Те предпочетоха само да говорят мъгляво за “уважение към източниците”, но наблегнаха на това как миналото било мъртво, как трябвало да се върви напред и как можело и даже трябвало всички почитатели на Толкиновата Средна земя да се радваме, че се създава ново съдържание в този обичан фантазен свят. Преведено от корпоративен на човешки език това означава: “Не ни пука за оригиналното съдържание. Ще си измисляме на воля”. Добре, но за тази цел можехте да създадете изцяло свой фантастичен свят, нали? Не ви трябваше позоваването на “Властелина”… освен ако не сте били убедени, че никой не би се интересувал от ваше собствено произведение, а съзнателно сте търсели позната търговска марка, върху която да се упражнявате без повече интерес към източниците. Така де – би ли платил “Амазон” почти милиард долара за никому неизвестно оригинално заглавие със собствени идеи? Отговорът очевидно е “не”.
Най-сетне: съдържанието.
Да подминем Галадриел, представена като гневна валкирия, а не като мъдра владетелка (всъщност това може би дори не е лоша идея). Да подминем чернокожите джуджета, още по-чернокожите хобити и средиземноморско-индийски изглеждащите нуменорци. Да подминем дори тромавия, странен, нелеп вид на нуменорската кавалерия (нуменорска какво? В “Недовършени предания” май пише, че в Нуменор конете са малко на брой). Не че това дотук са малко неща, но да ги подминем. Какво да не подминем? О, да… хобитите. Протохобитите. Прахобитите. Представени като Твърдоноги, което би трябвало да е название не на целия народ, а само на нещо като клан. И като някакъв вид рошави хипита, което много би изненадало Толкин. Да не подминаваме оплесканата хронология и тотално сгрешената поява на джуджето-жена Дис (“Диса” в сериала), която май никъде в оригиналния материал няма собствени реплики и би трябвало все още изобщо да не е родена по време на действието. Дурин кой по ред? Четвърти? Чакайте да си проверя “Разказ за годините…” Дали не е Трети? Или Пети? Забравил съм, но и на сценаристите не им пука. Най-сетне, няма как да подмина появата на поредните несъществуващи в оригиналния материал персонажи – отново чернокож елф, при това във връзка с някаква простосмъртна. У Толкин такива неща стават рядко и то само по волята на Провидението, а не защото някого е срещнал някой в цъфналата ръж…
Пропуснатият материал.
Всъщност Втората епоха на Толкиновия измислен свят предлага много възможности за разкази и сериали (та даже и за връзка като по-горе споменатата). Просто е трябвало да се прочетат към стотина страници текст из “Недовършени предания” и да се подбере вече съществуващото, а не да се измислят неща, които нямат общо с добре познатата на милиони фенове литературна среда. Но за тази цел се иска именно уважение към изходния материал, а не арогантност.
За тези (и други) недостатъци, видими още дори само по тийзъри, трейлъри и интервюта, от месеци насам предупреждават десетки, ако не и стотици начетени фенове със собствени блогове и влогове. Реакцията на “Амазон” дори не беше да ги игнорира. Реакцията беше на гневно отхвърляне и необяснимо яростни обвинения в расизъм, неофашизъм, буквоедство, “безпочвена” омраза, предварителен негативизъм, както и откровена цензура в коментарните секции под всяко излизане на нов рекламен материал. “Амазон” реагира гузно, защото компанията беше наясно, че насила пробутва на почитателите сериал, който вече няма нищо общо с обичаните оригинали – нищо освен едно заглавие, подбрано само с търговска цел.
Ако ще гледате “Пръстените на силата”, отворете си “Пиратския залив” или друг торент и ги свалете оттам. Не си струва да давате пари за чалга.
Пиша след изгледани по 2 епизода от Пръстените и Драконите. Съгласен съм с Вашия коментар (анализ). Ако някъде ми се ще да допълвам, бих бил още по-безмилостен към гаврата с Толкин. Ако приема да съм толерантен, ще се съглася, че Амазон/Безосовия филм е една поредица “Пръстените на…”, в която са използвани сюжет и персонажи от известни произведения на писателя.
За “Драконите”. Малко е мястото за да обяснявам, че харесвам света на Мартин, но не и автора му. А епичният сериал (поне в по-голямата си част) приемам като пиршество за феновете/зрителите.
В тръгналата “предистория” също има слаби места, но (обявиха, че ще снимат поне 2-и сезон засега) сериалът ще се развива тепърва. И явно в продукцията е проявена повече почтеност (и към автора на литературата, и към зрителя), без да е “бедно” заснет. Ще гледам и двата без пристрастия, за забавление. Иначе ме дебнат “пазителите на Вселената”.
Жалко, че вече няма как да попитаме Кристофър Т. (след като оплю филмите на Джаксън) дали харесва това, което търговци-фенове са създали сега? И понеже Безос няма да прочете редовете ми, реторично ще го попитам: как изпълни онова обещание към сина ти, Безосе?
Със закъснение си преглеждам съобщенията. Радвам се, че текстът става 🙂